Co warto wiedzieć o spływie kajakowym z dziećmi?!

Nie da się ukryć, że spływ kajakowy cieszy się popularnością. Spływy Kajakowe Krutyń nie są tylko ogromną przygodą ale także idealną formą sportu i szansą czasu spędzonego z rodziną. Jeśli planujesz spływ kajakowy razem z dziećmi przeczytaj nasz tekst , aby poznać kilka cennych wskazówek.

W jakim wieku można zabrać dziecko na kajaki?

Organizacja spływów kajakowych z maluchem do lat trzech niestety to zły pomysł ze względów na bezpieczeństwo. Jest to za sprawą na przykład:

  • trudności w dopasowaniu kamizelki ratunkowej dla tak małych dzieci
  • dzieci poniżej trzeciego roku życia czują się niekomfortowo zarówno w kajaku jak i w kamizelce ratunkowej
  • rodzice mogą nie posiadać wiedzy o tym czy dziecko ma alergię na owady, które zdarzają się często na kajakach
  • zbyt duże zajęcie maluchem przez dorosłych. 

Kajaki z przedszkolakami – można zaczynać?

Najlepszy czas kiedy wypożyczalnia kajaków to przedszkolny wiek dziecka. To jest ten czas, kiedy warto spróbować rodzinne kajaki. Pierwszy spływ możemy zorganizować w wielu miastach jak na przykład Krutyń. Warto nadmienić że generalnie spływ kajakowy po rzece jest dużo bardziej ciekawy aniżeli spływ kajakowy po jeziorze, ponieważ non stop zmienia się krajobraz. 

Kajaki z większymi dziećmi – na co zwracać uwagę?

Wyjazd na kajaki z dziećmi w wieku szkolnym może odbywać się nawet kilka dni. To świetna alternatywa na wyjazd w Polsce, z uwagi na to, że w przeciwieństwie do kilkugodzinnego zwiedzania, kajaki nie powodują narzekania przez dzieci. Nawet jeśli dziecko nie ma wcześniejszego zaznajomienia z kajakiem to i tak będzie zafascynowane taką wycieczką.
Musisz mieć jednak w pamięci, że dziecko w wieku szkolnym nie jest już małym dzieckiem, który boi się nowych okoliczności. Dzieci w takim wieku wymaga interesujących atrakcji, wyzwań i adrenaliny! W związku z tym musisz pamiętać, aby:
  • nie wybierać najłatwiejszej trasy – wybieraj dostosowaną do waszych predyspozycji, 
  • dla nastolatków pływających pod okiem doświadczonych kajakarzy wziąć kajaki jednoosobowe,

Nasze umiejętności w kajakarstwie a trasa spływu – na co zwracać uwagę?

Trasa którą biegnie spływ kajakowy koniecznie ma być dopasowana do w Twoich umiejętności. Pamiętaj, że Dla Ciebie zbiornik wodny o głębokości jednego metra będzie sięgać do pępka, za to dla dziecka będzie sięgać do szyi.

Co należy wziąć pod uwagę, oceniając trudności na spływie kajakowym:

  • nurt rzeki,
  • progi wodne,
  • liczba zwałek,
  • gałęzie które wiszą nad rzeką,
  • to jaka jest głębokość rzeki.

Czym są najważniejsze zasady kajaków z maluchami?

Jeden opiekun na jedno dziecko!

Pamiętaj, że na spływie kajakowym z maluchami nigdy nie powinno się mieć pod opieką większej ilości maluchów, niż taka której, rzeczywiście będziemy w stanie zapewnić bezpieczeństwo w czasie potencjalnej wywrotki.

Nie płyń sam!

Jest to reguła, którą powinniśmy przestrzegać zawsze. Nigdy nie jesteśmy pewni, kiedy będziesz potrzebował pomocy, w związku z tym ciągle musi być jakaś osoba tuż obok Ciebie. Dodatkowo w Twojej grupie musi być minimum jeden doświadczony człowiek, który będzie komandorem na wodzie. 

Wyposaż siebie oraz swoje dziecko w kamizelkę ratunkową!

To z pewnością najistotniejsza zasada podczas spływu kajakowego, zarówno z dziećmi, jak i bez nich. Z pewnością na spływie kajakowym z maluchami niezbędne jest także ubranie się w kamizelkę asekuracyjną. Nie ma znaczenia to czy czujesz się na kajakach jak ryba w wodzie, bezpieczeństwo jest najważniejsze.