Kamperem po Polsce – ciekawe podpowiedzi na podróże i porady

Podróżowanie kamperem dla co raz większej ilości ludzi w ojczyźnie i na świecie stało się wielce opłacalnym i wygodnym rozwiązaniem podróżowania. Dużo Polaków decyduje się na takie wojaże, głównie przez to, że stało się to zdecydowanie bardziej mniej kosztowne niż standardowe podróżowanie autem i nocowanie w hotelach. Kolejnym uproszczeniem dla podróżujących jest fakt, iż w naszym kraju kamper w świetle prawa jest postrzegany jak klasyczny pojazd osobowy – co dla podróżnych jest szczególnym ułatwieniem, gdyż posiadamy pojazd do poruszania się a posiadane „zaplecze” powinniśmy traktować jako mały domek, w którym mamy miejsce na sypialnie i kuchnie.

Z racji na wcześniej nadmieniony fakt, mamy uproszczone zadanie, w kwestii parkowania, kamper możemy spokojnie zaparkować w każdym miejscu, podczas gdy oczywiście nie zastawiamy innych pojazdów albo nie komplikujemy ruchu drogowego, np. żeby zrobić postój na stacji po przekąski oraz napoje na dalszą trasę.

Gdzie możemy na dłuższy okres zrobić postój kamperem oraz przydatne rady jak żyć w kamperze dłużej niż kilka dni

Na terenie naszego kraju znajdują się kempingi, które są kompleksowo przystosowane do przyjmowania podróżników i na takich się skupmy – pamiętajmy, że w standardzie który musi nam wedle ustawy zapewnić właściciel takiego pola kempingowego jest przede wszystkim strzeżony parking, teren oświetlony, specjalnie wygospodarowane oraz ogrodzone pole kempingowe a także powszechnie dostępny ekwipunek przeciwpożarowy. My jako goście również mamy pewne zobowiązania, które powinny być oczywiste dla każdego z nas, czyli: czystość i higiena pomieszczeń oraz pola, które są nam udostępniane przez właścicielawynajmującego i przestrzeganie określonych wcześniej godzin ciszy nocnej.

Decydując się na podróż kamperem należy pamiętać o paru podstawowych koniecznościach i ich kamperowych rozwiązaniach, szczególnie gdy jesteśmy nowicjuszami w tym temacie:

Prąd?

to dla wielu z nas podstawa, szczególnie w problemie ładowania baterii w telefonach czy laptopach – kwestia prądu w kamperach jest prosta – podczas jazdy następuję automatyczne ładowanie, niektóre modele mają również na wyposażeniu panele słonecznego zamocowane na dachu

Co z toaletą?

najczęściej kampery mają na wyposażeniu toaletę z pojemnikiem na nieczystości, który po zapełnieniu możemy opróżnić w każdej toalecie przy autostradzie

Lodówka

w dużej ilości kompleksowo wyposażonych kamperów lodówkę znajdziemy na pokładzie

Woda

kampery mają pojemniki na czysta wodę np. do zmywania czy mycia naczyń i kontrolkę wskazującą napełnienie zbiornika

Pożywienie

można je przygotować w kamperze, także zimne i gorące dania lub napoje, gdyż na pokładzie znajduje się kuchenka

Gdzie można wypożyczyć wysokiej jakości kamper, którym odbędziemy podróż marzeń a także piękne miejscowości w Polsce

 wynajem wysokiej jakości kampera jest zależne w pierwszej kolejności od tego w którym sezonieokresie mamy potrzebę go wypożyczyć. Sezon kamperowy jest rozdzielony na 3 części – sezon niski, średni oraz wysoki a opłaty podczas trwania każdego z nich rozpoczynają się od 300 do 650 złotych za dobę do tej kwoty doliczamymusimy doliczyć również kaucje. momencie może to dla nas wydawać się wyzwanie pieniężne jednak trzeba uwzględnić dwa niezmiernie ważne argumenty przemawiające za wypożyczeniem kampera:

  1. Przekalkuluj, ile zapłacimy za wynajęcie pokoju hotelowego, niezależnie czy byłby to wyjazd dwu czy jednoosobowy – kamper jest osobistym motelem i samochodem a zarazem oraz jest dla nas dyspozycyjny w każdym terminie – nie mamy obowiązku dopasowywać wolnego czasu w pracy do dostępnych  dat
  2. Rezerwacji w hotelach dokonujemy w konkretnym mieście, w wypadku kampera, który staje się naszym hotelem jest szansa, aby codziennie być w nowym mieście na mapie naszego kraju i nie przejmować się koniecznością rezerwacji pokoju

Na wypady kamperem można pojechać do wybranego miejsca w Polsce biorąc pod uwagę wcześniej wymienione plusy – jest to jednocześnie pojazd a także miejsce, w którym śpimy i żyjemy w czasie podróży. W Polsce jest dużo miast i wsi, które warto zobaczyć, nie tylko ze względu na atrakcyjność turystyczną ale przez to, że posiadają one rewelacyjnie opiniowane pola kempingowe, które są przetestowane przez innych turystów. W tym gronie znajdują się takie lokalizacje jak np.:

  • Admirał – w Wiciu koło Darłowa
  • Róża Wiatrów Caping 66 w Darłówku
  • Ekolaguna Camping nr 5 w Chałupach
  • Molo Surf SPOT w Jastarni
  • Camping nr 17 w Ciechocinku
  • Camping Pod Czarnym Łabędziem w Rydzewie
  • Folwark Łękuk w Wydminach
  • Camping Europa Olza w Olzie

Najwyższej jakości wypożyczalnie znajdują się w dużych miastach, tam musimy szukać kompletnego pojazdu na długie wypady. Wypożyczalnie kamperów i wypożyczalnie przyczep kempingowych w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu czy Warszawie teraz wyznaczają nowe standardy w zakresie wypożyczania takich pojazdów.