Reguły wypożyczania samochodów kempingowych

Podróżowanie kamperem daje uczucie swobody oraz gwarantuje przeżycie cudownej przygody. Wprawdzie kamper nie przewiduje równie ekskluzywnych warunków jak pokoje lub apartament w dobrym hotelu, a dodatkowo oczekuje wielokrotnie dużej ilości poświęceń, nigdy nie brakuje chętnych na taki rodzaj podróżowania. Bezsprzeczną zaletą kamperów są stosunko kompaktowe wymiary a także całkowita mobilność. Czasami jednak rzeczywistość okrutnie uderza w osoby zauroczone turystyką kamperem. W wybranych krajach nie brakuje obostrzeń dla takich pojazdów. Zakazy wjazdu, utrudniony sezonowo postój, występują problemy ze zlokalizowaniem źródła prądu, a w starszych modelach musimy się zmagać z niedostatkiem niektórych udogodnień, np. klimatyzacji. Wypożyczalnie kamperów pojawiają się na rynku wyjątkowo błyskawicznie, wybór pojazdów stał się niezwykle duży, a zasady towarzyszące wypożyczeniu dość zbliżone. Aktualnie znalezienie firmy świadczącej możliwość wynajmu kamperów nie stanowi dużego kłopotu. Oferty widzimy na serwisach ogłoszeniowych, w prasie branżowej, w internecie, na Facebooku. Wystarczy że wpiszemy sekwencję „wypożyczalnia kamperów Gdańsk” w popularnej wyszukiwarce, żeby ta pokazała co najmniej kilka rezultatów w dokładnie interesującej nas miejscowości Gdańsk. To mimo pozorów niesłychanie pożądana możliwość, gdyż kampera jesteśmy zmuszeni skądś odebrać, a żaden człowiek nie ma zamiaru jechać setki kilometrów z bagażami, które następnie musimy przeładować. Większość firm oferuje usługę dostarczenia wynajętego kampera pod nasze drzwi, jednak jest to usługa płatna całkiem sporo. Większość firm oferuje jednakże możliwość zaparkowania własnego pojazdu na czas wynajmu kampera na ich parkingu, bardzo często pilnowanym i przeważnie nieodpłatnym. 

 Obostrzenia przy wynajmowaniu kampera

Zanim zabierzemy się do przeszukiwania ofert konkretnych wypożyczalni kamperów, powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę na obostrzenia związane z wypożyczeniem pojazdów kempingowych. Wbrew pozorom wypożyczalnia kamperów odróżnia się od wypożyczalni ”normalnych” samochodów osobowych. W wypożyczalni kamperów najważniejszy jest wiek wynajmującego kamper. Większość wypożyczalni kamperów w zasadach najmu zamieszcza zapis, że wynajmujący musi mieć skończone 25 lat. Wiele firm uzupełniająco umieszcza zapis o minimalnym czasie posiadania prawa jazdy (przeważnie 2-3 lata). Kampera, mimo że w większości przypadków można nim poruszać się, posiadając kategorię B, prowadzi się zupełnie inaczej niż samochód osobowy. To bardziej szeroki, dłuższy, wyższy oraz cięższy pojazd, w trakcie kierowania którego trzeba mieć oczy dookoła głowy oraz doskonale przewidywać to, co może zdarzyć się na drodze. Musimy pamiętać, że prowadzimy naprawdę duży pojazd. Jeśli do długości czy szerokości jesteśmy w stanie się zaadaptować, tak wysokość jest w stanie nas zgubić. 

Kolejnym ograniczeniem jest cel naszego wyjazdu. Jeśli chcemy pojechać do Chorwacji, Włoch albo Austrii, żadna wypożyczalnia nie będzie robić problemu. Gorzej z wycieczką poza granice Unii Europejskiej. Wiele umów wynajmu kamperów zawiera zapis o odmowie wyjazdu do takich państw, jak Ukraina, Białoruś, Rosja czy chociażby Mołdawia. W umowach znajdziemy również specjalne adnotacje o zakazie wyjazdu na obszary objęte aktywnością wojenną i zamieszkami. Sporo przedsiębiorstw precyzuje konkretne lokalizacje, w które możemy wybrać się wypożyczonym kamperem. 

Na co zwrócić uwagę nim podejmiemy ostateczną decyzję o wypożyczeniu kampera? 

W Gdańsku znajduje się sporo wypożyczalni kamperów. Osoby poszukujące kampera na podróż są w stanie przebierać wśród wielu propozycji oraz podejmować decyzję w myśl swoich wymagań i upodobań. Wyjątkowo istotne jest, żeby na wymarzone wolne pojechać kamperem który spełnia oczekiwania oraz dopasowanym do potrzeb. Niezwykle ważne jest dopasować odpowiedniego kampera do wybranego sposobu podróżowania a także kierunku wyjazdu. Wybranie odpowiedniej wypożyczalni, z której usług skorzystamy, jest równie ważny. Niektóre dostępne kampery są zupełnie niedopasowane do realiów wynajmu. Są zdecydowanie zbyt ciężkie, aby można było nimi podróżować, nie pogwałcając wytycznych. Zdarzają się również tacy wynajmujący, którzy stosują podejrzane praktyki wobec klientów, zawyżając koszty niwelowania uszkodzeń. Toteż należy każdą wypożyczalnię porządnie zweryfikować, poddając analizie zdanie klientów, polisy ubezpieczeniowe proponowanych kamperów, zapisy regulaminów a także wzory umów wynajmu.