Obecnie spływy kajakowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Wybierają się na nie grupy przyjaciół, wieloosobowe rodziny, jak i starsze osoby. Można spotkać spływy kajakowe jednodniowe oraz takie, które trwają 2-3, a nawet 7 dni. Dzięki wielorakości rzek w naszym kraju każdy zainteresowany znajdzie miejsce na miarę swoich potrzeb. W tym tekście zajmiemy się przybliżeniem spływu kajakowego rzeką Krutynią, która uważana jest za idealny szlak zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych. Co powinniśmy mieć na uwadze o rzece Krutyni, co powoduje, że jest ona tak popularna i jaki jest spływ jej nurtem?
Rzeka Krutynia – gdzie leży i jak wygląda?
Krutynia leży na Pojezierzu Mazurskim, płynie przez Puszczę Piską a później Mazurski Park Krajobrazowy. Na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego płynie przez rezerwaty „Krutynia” i “Krutynia Dolna”. Rzeka Krutynia jest długości 99 km i jest niesamowicie częstym wyborem na spływy kajakowe. Na Krutyni nie widać prawie wcale starorzeczy. Od tysiącleci płynie tym samym korytem. Co też ciekawe, Krutynia nie eroduje bocznie, tylko wgłębnie, a z tego powodu jest jedną z najgłębszych rzek w Polsce, jako, że miejscami jest głęboka nawet na 7 metrów. W tej samej rzece będą również miejsca, kiedy jest dosłownie kilkanaście cm głębokości.
Na co można się przygotować w trakcie spływu kajakowego rzeką Krutynią?
Rzeka Krutynia jest uznawana za jeden z najpiękniejszych szlaków do spływu kajakowego w Europie. Spływ tą rzeką jest niezmiernie interesujący oraz różnorodny. Płynąc Krutynią przesmykujemy się przez Puszczę Piską, a od jeziora Mokrego też przez Mazurski Park Krajobrazowy. Przepłynąć można ponad 100 km szlaku, w tym 60 km to jeziora. Podczas spływu dostrzec można ciekawe rośliny i zwierzęta. Nie jest rzadkością dostrzeżenie podczas spływu kajakowego rzeką Krutynią orła bielika oraz orła przedniego. Bardzo często spotykane w wodzie są gąbki i krasnorosty, które tworzą na kamieniach tak zwane “krwawe plamy”. Wzdłuż rzeki zobaczyć można dęby i robiące wrażenie sosny. Szlak prowadzi przez wiele niewielkich jeziorek, które połączone są niedługimi strugami, objętych wspólnym mianem rzeki Krutyni. Szlak kajakowy rozpocząć można w wielu miejscowościach, ale jego początek znajduje się w Sorkwitach na jeziorze Lampackim. Przeważnie kajakarze kończą spływ w Rucianych-Nidach, ale popłynąć nim można kilka kilometrów dalej – aż do jeziora Bełdany.
Kto powinien zainteresować się spływem kajakowym Krutynią?
Spływ kajakowy rzeką Krutynią zaliczany jest do łatwych. Mogą nim spokojnie płynąć kajakarze o najbardziej podstawowych umiejętnościach. Nurt nie jest rwący, a aż 60 kilometrów szlaku jest po jeziorach. Spływ kajakowy Krutynią można bez problemu polecić dla rodzin z dziećmi. Ciekawa fauna oraz flora, którą zobaczymy płynąc rzeką Krutynią, motywuje do spływu ogromne ilości ludzi. Ponieważ zobaczyć można sporą ilość wypożyczalni kajaków obok rzeki, to szlak jest idealny dla dużych grup zorganizowanych, ale także dla małych grup znajomych. Na spływ kajakowy Krutynią można wybrać się na jeden dzień i przebyć jedynie pewną część, ale można również pokonać go w trakcie weekendowego wypadu na Mazury, a nawet 7 dniowego spływu kajakowego. Mniej więcej co 13 kilometrów zobaczymy stanice wodne, gdzie można:
- przechować kajak,
- wynająć domek kempingowy, pokój w hotelu, albo miejsce na polu namiotowym,
- kupić jedzenie, lub zrobić ognisko,
- skorzystać z łazienki.
Spływ kajakowy rzeką Krutynią będzie więc wspaniałą przygodą bez względu na wiek i nie musi być jednodniowy.