Szkoła podstawowa dwujęzyczna – jak wygląda nauka?

Dwujęzyczna szkoła podstawowa ma wiele plusów. Język obcy traktuje się w niej na równo z językiem ojczystym. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to niektóre z miast gdzie znajdziesz taką szkołę. Czy wiesz, że nauczanie w drugim języku od dziecka dobrze wpływa na rozwój intelektualny dziecka. Warto też wspomnieć, że klasy w szkołach dwujęzycznych są na ogół mniej liczne. Dzięki temu nauczanie jest bardziej zindywidualizowane i dostosowane  do zapotrzebowań poszczególnych uczniów.

Jak można przygotować dziecko do nauki w szkole dwujęzycznej?

Sprawdzonym sposobem przygotowania pociechy do nauki w w szkole dwujęzycznej jest oswojenie go z językiem obcym. Dzieci, które w wieku 3-5 lat mają częsty kontakt z drugim językiem, naturalnie go przyswajają. Nie zapominaj również, że podstawowa znajomość języka obcego to warunek konieczny przyjęcia do szkoły tego typu. Właśnie dlatego warto zadbać aby maluch od małego mówił w drugim języku.

Czym dokładnie jest nauczanie dwujęzyczne?

Nauczanie dwujęzyczne to system który polega na nauczaniu pojedyńczych przedmiotów posługując się dwoma językami. Efektem tego prowadzi się do rozwoju wyższych kompetencji językowych, które osiągają uczniowie. Plusy takiego sposobu nauczania to:

  • kreowanie postawy zrozumienia odmienności geograficznej i tej w kulturze obszaru językowego innego niż ojczysty;
  • nauka literatury, kultury i historii zagranicznych krajów;
  • sprawniejszy dostęp do zagranicznych programów naukowych;
  • możliwość rozpoczęcia studiów za granicą.

Jak to wygląda w praktyce?

Nauczanie dwujęzyczne jest to zintegrowane nauczanie przedmiotowo-językowe, dążące do swobodnego posługiwania się przez uczniów zarówno w mowie jak i w piśmie językiem ojczystym i obcym na jednakowym poziomie. Jednakże takie nauczanie nie jest realizowane na lekcjach języka polskiego, historii a także geografii Materiały dydaktyczne na lekcjach dwujęzycznych to zarówno polskie podręczniki, i podręczniki w języku obcym. Dzięki temu możliwe jest opanowanie wiedzy wraz z umiejętnościami językowymi w rozszerzonym stopniu.

Jak wygląda spojrzenie neurodydaktyki na nauczanie dwujęzyczne?

Badania z zakresu neurodydaktyki mówią nam, że nauczanie dwujęzykowe usprawnia rozwój mózgu i przyśpiesza wyniki, które osiągają uczniowie, a także zapewnia im wszechstronny rozwój. Dzieci dwujęzyczne posiadają zdecydowanie wyższy poziom myślenia twórczego. Dodatkowo badania wskazują też, że dwujęzyczność przynosi liczne korzyści poznawcze. Maluchy które znają oba języki, prędzej zyskują świadomość językową, oznacza to, że zdają sobie sprawę z tego, że język to kod, podlega pewnym regułom. Sprawia to, że zdecydowanie sprawniej a także skuteczniej uczyć się nowych języków.

Nauczanie dwujęzyczne a przyszłość zawodowa

Nauczanie dwujęzyczne realizuje się w oddziałach dwujęzycznych  w systemie edukacji w Polsce a absolwenci przystępują do matury zgodnych z wymaganiami polskiego systemu edukacji. Jednakżę uczunień uzyskuje zwiększoną ilość punktów z z języka obcego w rekrutacji na uczelnie wyższą w kraju. Warto też podkreślić, że liczba kierunków studiów w których wykładowcy używają angielskiego oferowanych przez najlepsze uczelnie w Polsce systematyczne rośnie. Ponadto zdecydowanie łatwiej po takiej szkole dostać się na uczelnie, która mieści się za granicą.